مردم دنیا بیش از حد نمک مصرف می کنند ۱۳۹۳/۶/۲۱


مردم دنیا بیش از حد نمک مصرف می کنند

d0917951-a3e3-43f0-ac9d-8f9601004613.jpg


گرچه سازمان بهداشت جهانی  توصیه می کند حداکثر مقدار مصرف روزانه نمک برای هر فرد پنج گرم می باشد اما نتایج یک مطالعه نشان می دهد که ۲/۹۹ درصد مردم دنیا بیش از حد مجاز نمک مصرف می کنند . استفاده بیش از حد مجاز نمک موجب بروز بیماری های مختلف به ویژه بیماری های قلبی و عروقی در افراد می شود.

این مطالعه در سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ با هدایت و سرپرستی دکتر داریوش مظفریان پزشک ایرانی الاصل شاغل در دانشگاه هاروارد انجام شد .

در این تحقیق جمعی از دانشمندان دانشگاه کمبریج و دانشکده پزشکی هاروارد نیز وی را همراهی می کردند .

نتایج این تحقیق نشان می دهد در حال حاضر میزان مصرف نمک برای هر فرد در برخی از کشورهای دنیا بیش از ۱۰ گرم در روز است یعنی بیش از چهار گرم سدیم در شبانه روز به بدن افراد وارد می شود.

دکتر مظفریان در این مورد گفت : براساس نتایج این مطالعه بیش از ۹۹ درصد مردم بیش از حد توصیه شده یعنی دو گرم سدیم در شبانه روز نمک مصرف می کنند. از این رو به منظور کاهش میزان مصرف سدیم به سیاست های موثری در سطح دولتها و همکاری دولت ها با صنایع نیاز است.

همچنین این مطالعه نشان داد که بیشترین میزان مصرف نمک در آسیای مرکزی و شرقی، اروپای شرقی و خاورمیانه مشاهده می شود و دقیقا در کشورهای همین مناطق جهان بیشترین موارد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مشاهده می شود.

مصرف زیاد نمک موجب ابتلا به شماری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی ، سنگ کلیه و پوکی استخوان می شود.

مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد نمک ، کلسیم را از استخوان ها می گیرد و باعث دفع آن از ادرار می شود.

پزشکان توصیه می کنند که مردم برای کاهش خطر پوکی استخوان مصرف نمک را کم کنند.

نیاز انسان به نمک به طور روزانه کمتر از ۶ گرم است اما متاسفانه در بسیاری از جوامع شهری نمک بیشتری مصرف می شود چرا که به غذاهایی همچون فست فود ها مقدار زیادی نمک افزوده می شود.

با توجه به رواج مصرف این غذاها در جوامع شهری افراد روزانه ۲ تا ۳ برابر بیش از حد مجاز نمک مصرف می کنند که این میزان گاهی به ۲۰ تا ۳۰ گرم می رسد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی – عروقی به ویژه در افرادی که سابقه این بیماری ها را در خود یا خانواده دارند، می شود. طبق تحقیقات مشخص شده است که دریافت زیاد نمک علاوه بر افزایش فشار خون، اثرات مضر دیگری نظیر سکته قلبی، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم و … نیز بر سلامت دارند.

بخش تغذیه – مرکز جامع نوید تندرستی

 

محصول تصادفی
  • کاملترین پکیج آموزشی ماساژ عمقی
  • بندهای TRX - FORCE

عضويت در خبرنامه
با عضويت در خبرنامه مي توانيد از آخرين اخبار و دوره هاي آموزشي باخبر شويد 

 

 
گواهینامه های دوره ماساژ کلاسیک صادرشد
bc1361d9-e2c1-4be1-9cc2-7f7bea710665.jpgدوره آموزشی ماساژ شیاتسو و سوئدی اردیبهشت ماه برگزار می گردد