لیزر لیپولیزو عوارض های خطرناک آن ۱۳۹۳/۶/۲۳


لیزر لیپولیزو عوارض های خطرناک آن0000.jpgلیزر لیپولیز، خوب یا بد؟ لیزر لیپولیز که چند سالی است وارد روند مقابله با چاقی شده است، همچون عمل لیپوساکشن عوارض زیادی دارد و تنها برای رفع چاقی های موضعی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از لیزر لیپولیز برای ازبین بردن چربی های زاید بدن به عنوان روشی نو با اما و اگرهای زیادی روبرو است.
این روش هنوز به قدر کافی در کشور ما در بین مردم شناخته شده نیست و افرادی که از چاقی رنج می برند در مورد استفاده از آن با شک و تردیدهایی مواجه هستند.

در روش لیزر لیپولیز ابتدا اندام موردنظر به صورت موضعی بی حس و سپس سوراخ های 1 تا 2 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و یک فیبر نوری باریک وارد قسمت زیرین پوست می شود.

لیزر از طربق این فیبر به بافت مورد نظر تابیده می شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی ها به صورت نیمه مایع درمی آید که پس از آن می تواند در بدن جذب و یا با فشار از بدن خارج شود.

به طور متوسط هر جلسه لیزر لیپولیز 1 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

این روش در چاقی های خفیف و موضعی کاربرد دارد و در این زمینه می تواند جایگزین عمل لیپوساکشن شود؛ در چاقی های شدیدتر برای از بین بردن لایه های سطحی چربی از لیزر استفاده می شود ولی از بین بردن لایه های عمیق چربی نیاز به انجام عمل ساکشن است.

روش استفاده از لیزر برای مقابله با چربی ها در 13 اکتبر سال 2006 در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است.
در تبلیغات تجاری شرکت های تولیدکننده تجهیزات لیزر لیپولیز در مورد فواید استفاده از این روش ادعا می شود که در این روش برخلاف لیپوساکشن که عوارضی همچون ناهمواری و شلی پوست، تورم و کبودی را به دنبال دارد، به دلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن، پوست سفت می شود و تورم و کبودی بسیار کمتری نسبت به روش لیپوساکشن دارد که اینطور نیست .

اما عوارض و فواید هر یک از این روش ها همچنان مورد بحث است و اتفاق نظر واحدی بر اولویت هر کدام بر دیگری به صورت قاطع وجود ندارد.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان پوست ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در این مورد توضیح داد: در استفاده از لیزر لیپولیز عوارضی که در لیپوساکشن ایجاد می شود، کماکان وجود دارد اما میزان آن کمتر و خفیف تر است.

ˈمحمد گلشنˈ گفت: عمل لیپوساکشن برای رفع چاقی های عمومی، موضعی و سلولیک استفاده می شود. در این روش ابتدا با تزریق مواد بی هوش کننده و ضدخونریزی در داخل بافت، بیمار آماده می شود. سپس ساکشن توسط جراح عمومی و یا متخصص پوست انجام می شود.

به گفته این متخصص این روش عوارضی همچون ایجاد ناهمواری هایی در سطح پوست که نارضایتی بیمار را به دنبال دارد، عفونت، خونریزی های ناخواسته و آمبولی چربی و حتی خطر مرگ را در مواردی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه نارضایتی بیمار و ایجاد آمبولی چربی از مهمترین و خطرناکترین عوارض این عمل به شمار می رود، افزود: در هنگام سونداژ مقداری از چربی وارد خون می شود و ممکن است آمبولی ریوی ایجاد کند که در این صورت مرگ بیمار حتمی خواهد بود.


وی در مورد تفاوت استفاده از لیزر و لیپوساکشن گفت: در لیزر لیپولیز، لیزر دایود (Diode) با طول موج 810 نانومتر و لیزر (Ndyag) با طول موج 1064 نانومتر همزمان وارد بافت می شود؛ این امواج چربی ها را می شکند و عروق را منقبض می کند و به این ترتیب از خونریزی جلوگیری می شود.

عضو هیات علمی انجمن متخصصان پوست افزود: در این روش با جمع تر شدن رگ ها نسبت به عمل لیپوساکشن، آمبولی چربی کمتری ایجاد می شود اما کماکان احتمال بروز آن وجود دارد.

گلشن یادآور شد که در این روش عفونت و خونریزی نیز به میزان کمتری نسبت به لیپوساکشن ایجاد می شود اما بیشترین مشکل این عمل، نارضایتی بیمار از ایجاد ناهمواری های احتمالی است.


به طور کلی به نظر می رسد به کارگیری روش های معمول تحرکات ورزشی مناسب و رژیم غذایی و استفاده از دستگاههای موضعی لاغری  توصیه می شود و کسانی که از روشهای تهاجمی و جراحی استفاده می کنند باید منتظر عوارض های شدید آن باشند که حتی می تواند منجر به مرگ فرد شود .

انجام حرکات مناسب ورزشی مستمر و تبدیل شدن آن به عنوان یک عادت روزانه در زندگی ماشینی امروزی و پیروی صحیح از رژیم تغذیه ای توصیه شده از سوی متخصصین، علاوه بر اینکه به حفظ شادابی و سلامت افراد می انجامد، در رفع چاقی ها نیز بسیار موثر خواهد بود.

بخش لاغری و تناسب اندام-مرکز نوید تندرستی

 

محصول تصادفی
  • کاملترین پکیج آموزشی ماساژ عمقی
  • بندهای TRX - FORCE

عضويت در خبرنامه
با عضويت در خبرنامه مي توانيد از آخرين اخبار و دوره هاي آموزشي باخبر شويد 

 

 
گواهینامه های دوره ماساژ کلاسیک صادرشد
bc1361d9-e2c1-4be1-9cc2-7f7bea710665.jpgدوره آموزشی ماساژ شیاتسو و سوئدی اردیبهشت ماه برگزار می گردد